top of page

Apteczka Pierwszej Pomocy - Jak ją skompletować?Za oknem nadal mróz, lecz wiosnę poczuły już nasze rodzime bociany i żurawie. W głowie masz już pewnie plany, aby ruszyć z LifeTrip.pl na kurs survivalowy lub planujesz samotną podróż w góry. Nieodzownym elementem, każdej takiej wyprawy powinna być apteczka osobista.

Co mam na myśli mówiąc o apteczce osobistej? Apteczka tego typu to np:


 1. Plaster na małe rany czy otarcia.

 2. Plaster na odciski

 3. Opaska opatrunkowa dziana (bandaż)

 4. Maseczka resuscytacyjna

 5. Rękawiczki ochronne (medyczne)


Ale do rzeczy, w końcu jesteś osobą, która wie co w trawie piszczy i chcesz zdobyć wiedzę o profesjonalnej apteczce, którą będziesz zabierać ze sobą na wyprawy ze znajomymi. Skompletowanie apteczki może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo trudne, nic bardziej mylnego, naszą apteczkę może stanowić para rękawiczek medycznych plus bandaż i zwykły kilkucentymetrowy plaster, jak opisałem to powyżej (patrz. apteczka osobista).

Kompletowanie apteczki zacznij od zadania sobie pytań: Do jakich celów będziesz używać apteczki oraz w jakich warunkach będzie ona potrzebna?. Ważną zasadą jest również to, abyś w swojej apteczce miał tylko i wyłącznie rzeczy, które znasz i wiesz do czego i jak ich użyć. Pamiętaj również, aby w swojej apteczce nie przechowywać leków, na to powinno być oddzielne miejsce, gdzie będziesz częściej zaglądać i sprawdzać termin przydatności leków. Ważne jest też , aby mieć świadomość tego, że nie możemy nikomu podać nawet proszka na ból głowy, jest to uwarunkowane prawnie.

Załóżmy, że swoją apteczkę będziesz używać podczas uprawiania sportu jakim jest Bushcraft lub Survival, bądź jedno i drugie. ;) Pomyśl co może wydarzyć się ekstremalnego, nie przewidzianego. Przytoczę ci kilka sytuacji z jakimi osobiście się zetknąłem:


 1. Rana cięta nożem podczas przygotowywania schronienia. (rana głęboka)

 2. Skaleczenie palca podczas krojenia bułki. (rana powierzchowna)

 3. Oparzenie wrzątkiem podczas gotowania wody na herbatę.

 4. Oparzenie rozżarzonym drewnem z ogniska .

 5. Skręcona kostka.

 6. Naciągnięte / naderwane ścięgno.

 7. Uczulenie na jad pszczoły.

 8. Ugryzienie przez kleszcza.

 9. Ugryzienie przez żmije.

 10. Poparzenie pokrzywą.

 11. Biegunka

 12. Gorączka

 13. Ciało obce w oku.

 14. Pająk w uchu