top of page

Apteczka Pierwszej Pomocy - Jak ją skompletować?Za oknem nadal mróz, lecz wiosnę poczuły już nasze rodzime bociany i żurawie. W głowie masz już pewnie plany, aby ruszyć z LifeTrip.pl na kurs survivalowy lub planujesz samotną podróż w góry. Nieodzownym elementem, każdej takiej wyprawy powinna być apteczka osobista.

Co mam na myśli mówiąc o apteczce osobistej? Apteczka tego typu to np:


 1. Plaster na małe rany czy otarcia.

 2. Plaster na odciski

 3. Opaska opatrunkowa dziana (bandaż)

 4. Maseczka resuscytacyjna

 5. Rękawiczki ochronne (medyczne)


Ale do rzeczy, w końcu jesteś osobą, która wie co w trawie piszczy i chcesz zdobyć wiedzę o profesjonalnej apteczce, którą będziesz zabierać ze sobą na wyprawy ze znajomymi. Skompletowanie apteczki może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo trudne, nic bardziej mylnego, naszą apteczkę może stanowić para rękawiczek medycznych plus bandaż i zwykły kilkucentymetrowy plaster, jak opisałem to powyżej (patrz. apteczka osobista).

Kompletowanie apteczki zacznij od zadania sobie pytań: Do jakich celów będziesz używać apteczki oraz w jakich warunkach będzie ona potrzebna?. Ważną zasadą jest również to, abyś w swojej apteczce miał tylko i wyłącznie rzeczy, które znasz i wiesz do czego i jak ich użyć. Pamiętaj również, aby w swojej apteczce nie przechowywać leków, na to powinno być oddzielne miejsce, gdzie będziesz częściej zaglądać i sprawdzać termin przydatności leków. Ważne jest też , aby mieć świadomość tego, że nie możemy nikomu podać nawet proszka na ból głowy, jest to uwarunkowane prawnie.

Załóżmy, że swoją apteczkę będziesz używać podczas uprawiania sportu jakim jest Bushcraft lub Survival, bądź jedno i drugie. ;) Pomyśl co może wydarzyć się ekstremalnego, nie przewidzianego. Przytoczę ci kilka sytuacji z jakimi osobiście się zetknąłem:


 1. Rana cięta nożem podczas przygotowywania schronienia. (rana głęboka)

 2. Skaleczenie palca podczas krojenia bułki. (rana powierzchowna)

 3. Oparzenie wrzątkiem podczas gotowania wody na herbatę.

 4. Oparzenie rozżarzonym drewnem z ogniska .

 5. Skręcona kostka.

 6. Naciągnięte / naderwane ścięgno.

 7. Uczulenie na jad pszczoły.

 8. Ugryzienie przez kleszcza.

 9. Ugryzienie przez żmije.

 10. Poparzenie pokrzywą.

 11. Biegunka

 12. Gorączka

 13. Ciało obce w oku.

 14. Pająk w uchu


Mógłbym wymieniać jeszcze ale zatrzymam się w tym miejscu, aby nie zabierać Ci zabawy w wymyślanie sytuacji z którymi możesz się zetknąć.

Teraz, kiedy już wiemy co może wydarzyć się nam na szlaku, zabieramy się do kompletowania apteczki. Poniżej pokażę ci co włożyć do apteczki i jak można zastąpić daną rzecz w terenie korzystając z pomocy natury. Nie będę w tym miejscu opisywać jak opatrywać rany, to temat na inny artykuł. Elementy opatrunkowe są tylko i wyłącznie moja interpretacja i założeniem do wykonywanych czynności w danej sytuacji.


Opisałem podstawowe sytuacje i rzeczy jakie powinny nam pomóc w udzieleniu pierwszej pomocy. Powinieneś jeszcze zwrócić uwagę na elementy wyposażenia apteczki takie jak:

 1. Agrafka

 2. Koc termoizolacyjny (folia NRC)

 3. Kamizelka ostrzegawcza (odblaskowa)

 4. Latarka najlepiej typu "czołówka"

 5. Nożyczki ratownicze (zaokrąglone końce).

Pamiętaj o wspomnianych przeze mnie lekach, powinny one być spakowane w oddzielnym miejscu, tak aby jednak były pod ręką.


Jeśli chodzi o leki, zwróć uwagę na aspekty prawne, podawanie leków poszkodowanemu.


!!! sam nie możesz włożyć żadnej tabletki do ust poszkodowanego, poszkodowany jednak może sam zażyć leki jeśli jest tego faktu świadomy!!!.


Jeszcze jedną ważna kwestią jest fakt, iż udzielając pierwszej pomocy musisz najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo, tym samym jeśli w twojej apteczce nie ma lateksowych rękawiczek ochronnych, narażasz swoje zdrowie udzielając pomocy obcej nieznajomej osobie.


Mam nadzieje, że pomogłem Ci w tym jakże prostym a zarazem trudnym aspekcie kompletowania apteczki pierwszej pomocy ;)

291 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page