top of page

Dlaczego każemy ludziom jeść żywe robaki?

Zaktualizowano: 29 wrz 2022

W LifeTrip.pl nie jesteśmy specjalistami od kuchni i gotowania, ale mamy swoje popisowe danie, które nas zdecydowanie wyróżnia: wszelkiego rodzaju robaki i insekty, serwowane zarówno na żywo, jak i przyrządzane na przeróżne sposoby na ogniu.

Dlaczego to robimy? Po pierwsze dlatego, żeby pokazać i uświadomić na przykładzie, że wszelkie opory i ograniczenia znajdują się w naszej głowie, ciało jest przygotowane na bardzo dużo, to umysł nas ogranicza. Większość kursantów jak słyszy o zjedzeniu żywego robaka, to zarzeka się, że nigdy w życiu, a następnie obserwujemy, że 90% jednak próbuje i potem sobie chwali. Nie tylko dlatego, że to jest po prostu smaczne, ale dlatego, że jest zadowolona z pokonania swoich barier. Takie schematy pomagają potem w codziennym, cywilizowanym życiu, stajemy się odważniejsi i bardziej świadomi swoich możliwości.

Po drugie, wartości odżywcze zawarte w robakach i insektach znacznie przewyższają te, które są w mięsie, przykładowo insekty maja 3 x więcej białka niż mięso, 2/3 mniej kcal, są bogate m.in. w żelazo, wapń i cynk, nie wspominając o tym, że ich hodowla pochłania 10 x mniej wody w porównaniu do tradycyjnej produkcji bydła czy nierogacizny, zajmuje mniejszy obszar i nie wydziela prawie wcale gazów cieplarnianych. Co nas zatem blokuje przed przerzuceniem się na insekty? Dobre pytanie, bo samymi ograniczeniami mentalnymi tego się nie wytłumaczy, do tego dochodzą przyzwyczajenia kulturowe i smakowe. W Afryce i Azji insekty stanowią istotną część codziennej diety i są cenione za walory smakowe i odżywcze. Dlaczego reszta świata tak uparcie tkwi przy drogiej i nie ekologicznej hodowli tradycyjnej? Myślę, że to pytanie pozostanie bez odpowiedzi, na podobnej zasadzie dlaczego płacimy wysokie podatki, dlaczego jeździmy samochodami na ropę i dlaczego big pharma karmi nas lekami które leczą objawowo, jednocześnie rozszerzając zakazy stosowania ziół tradycyjnych, których skuteczność i tania dostępność są potwierdzone przez wieki. No, ale to temat na większą dyskusję, akurat przy naszym ognisku :) zapraszam do poczytania o ogniu tutaj.

<