top of page

Jak Przygotować Się Do Marszu? - Wyposażenie Plecaka


Plakat Marszu na Stówkę - KPN

Właściwości terenu marszu na stówkę - teren płaski z niewielkimi wzniesieniami, miejscami znajdziemy trochę piachu i żwiru, może pojawić się też asfalt, błoto oraz niewielkie trawy i zarośla.


Obuwie - Osobiście polecam maszerować w butach, które mamy od dawna, dobrze rozchodzone, wygodne, luźne, ale nie na tyle, żeby latały na stopie powodując obtarcia. Za kostkę czy przed, to już zostawiam Tobie, najważniejsza jest wygoda więc tą decyzje podejmij sam.


Skarpety - Jednym z elementów ważnych jak same obuwie, w którym będziemy zmagać się podczas marszu są skarpety. W internecie znajdziecie wiele skarpet marszowych, producenci zarzekają się, że w ich skarpetach nie nabawisz się odcisków, polecają skarpety sztuczne i bawełniane, niebieskie i czerwone, grube i cienkie, a ja powiem tak:

Maszeruj w skarpetach, w których chodzisz na co dzień, a twoja stopa jest do nich przyzwyczajona, Dobre skarpety są te bambusowe, choć niektóre mają jedna wadę, szybko się przecierają, oczywiście na 100 km na pewno wystarczą. Nadmienię już w tym miejscu i powtórzę to jeszcze w późniejszej części tego artykułu, mianowicie "maszeruj w dwóch parach skarpet a nie nabawisz się odcisków". Oczywiście ma na to wpływ wiele czynników.


Spodnie - Polecam spodnie długie, takie które nie podrą się gdy zahaczy o nie kawałek patyka. Można maszerować w dresie. W marszu na tak długi dystans musisz wiedzieć, że spodnie luźne to podstawa, spodnie które cię nie obetrą. Warto wspomnieć o przepuszczalności, jeśli pójdziesz w spodniach sztucznych, pewnie się zapocisz i nie dotrwasz do końca marszu.


Bielizna termoaktywna - Osobiście polecam tego typu cześć ubioru, choć marsz odbywa się w kwietniu, temperatura podczas marszu będzie sięgać około 10'C w porywach do 16'C, więc jeśli nie masz bielizny termoaktywnej, która obniża temperaturę ciała to nie polecam się przegrzewać i uposażać w takie cuda techniki.


Kurtka - Polecam zabrać ze sobą kurtkę przeciwwiatrową, dobrze by było, żeby była nieprzemakalna ale przepuszczająca (membranowa). Jeśli nie posiadasz takiej kurtki, dodatkowym elementem wyposażenia, które powinno znaleźć się w Twoim plecaku, będzie ponczo przeciwdeszczowe.

Bluza - W moim plecaku znajdziesz polar, jest lekki i ciepły. W razie załamania pogody na pewno się przyda. Możesz zamienić polar na bluzę z kapturem.


Czapka - Mam nadzieje, że przyda się ten element naszego ubioru chroniący przed słońcem, liczę na ładną pogodę, więc warto czapkę mieć przypiętą do paska.