top of page

Jak wybrać odpowiednie kijki trekkingowe do swoich potrzeb?

Zaktualizowano: 4 wrz 2023Kijki trekkingowe stanowią nieoceniony element wyposażenia każdego miłośnika wędrówek i turystyki nie tylko górskiej. Odpowiednio dobrane mogą pomóc w zwiększeniu wydajności podczas marszu, zmniejszeniu obciążenia stawów oraz zapewnieniu dodatkowej stabilności w trudnym terenie. W tym artykule dowiesz się, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, wybierając kijki trekkingowe.1. Materiał i konstrukcja:

Kijki trekkingowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, włókno węglowe czy hybrydowe połączenia obu tych materiałów.

Aluminium jest trwałe i przystępne cenowo, ale może być cięższe. Włókno węglowe jest lekkie i wytrzymałe, ale droższe, jest też mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybór zależy od preferencji oraz budżetu.

Konstrukcja trzyczęściowa pozwala na regulację długości, co jest przydatne na zróżnicowanym terenie.


2. Mechanizm regulacji:

Kijki z mechanizmem regulacji pozwalają dostosować długość do terenu i własnych preferencji. Szybkozłączki są łatwe w obsłudze, natomiast śrubowy system oferuje większą stabilność, ale wymaga więcej czasu na dostosowanie. W terenie górskim polecam używać kijków regulowanych, dwu albo trzy częściowych. Podczas podejść trzeba kijki zawsze minimalnie skrócić, a na zejściach wydłużyć, aby zachować odpowiednią postawę, tym samym stabilność i wygodę marszu.


3. Rękojeść i pasek:

Ergonomicznie zaprojektowana rękojeść z odpowiednią amortyzacją może znacząco poprawić komfort marszu. Pasek powinien stabilnie trzymać dłoń, ale jednocześnie umożliwiać swobodne ruchy.

Na rynku mamy rękojeści wykonane z gumy, które stabilnie trzymają się dłoni, nie odprowadzają jednak potu, powodując zmniejszenie tarcia, w efekcie tracą stabilność chwytu. Mamy na rynku również rękojeści wykonane z gąbki, która w moim mniemaniu dobrze odprowadza wilgoć, stabilnie trzyma dłoń, jednak podczas długodystansowych trekkingów staje się nieprzyjemna w dotyku. Na koniec rękojeści wykonane z korka, te bardzo dobrze pracują potem, są miłe w dotyku nawet podczas kilkunastogodzinnych marszy. Warto zwrócić uwagę na rodzaj paska lub rękawic dołączonych do kijków, zwiększają stabilność chwytu uniemożliwiając wyślizgnięcie się Kijak podczas pokonywania zróżnicowanego terenu. Paski mamy wykonane z różnych materiałów, znalazłem na rynku kilka modeli z włóknami antybakteryjnymi. Osobiście preferuje rękawiczki z szybką możliwością zaczepienia jej na kijku. Jest to wygodne w użytkowaniu, rękawiczki stanowią stabilne mocowanie do ręki, zachowując jednocześnie ergonomię użytkowania podczas wykonywania innych czynności niż sam trekking.


4. Końcówki i tuleje:

Kijki wyposażone w gumowe końcówki są przyjazne dla środowiska i skutecznie tłumią dźwięki oraz wstrząsy. Metalowe tuleje na końcach kijków są przydatne na twardszym podłożu. Końcówki jednak powinniśmy nakładać, gdy idziemy asfaltem lub drogą betonową.5. Amortyzacja i system antywibracyjny:

Niektóre modele posiadają systemy amortyzacji w celu redukcji obciążenia stawów oraz antywibracyjne mechanizmy, które minimalizują wibracje przenoszące się na ręce.


6. Waga:

Wybierając kijki, warto zwrócić uwagę na wagę, ponieważ lekkie kijki ułatwią marsz, szczególnie na dłuższych trasach. Karbonowe kije będą nawet o 100gr lżejsze, jest to waga znacząca na każdym kijku, wyobraźcie sobie gry idziecie trekking o długości 60km, co daje nam około 70 000 kroków, tym samym każdy krok to uniesienie kijka, ręce naprawdę odczują każdy gram ;) Na cięższych trasach kamienistych, górskich, polecam używanie kijków aluminiowych.


7. Wszechstronność:

Jeśli planujesz różnorodne wędrówki, wybierz kijki, które są wszechstronne i nadają się do różnych rodzajów terenu.

Podsumowanie:

Dobór odpowiednich kijków trekkingowych zależy od indywidualnych preferencji, stylu wędrówki oraz budżetu. Materiał, konstrukcja, regulacja, komfort użytkowania i dodatkowe funkcje to kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru. Pamiętaj, że właściwie dobrane kijki mogą znacząco poprawić jakość Twoich wędrówek, zapewniając dodatkową stabilność i komfort na każdym szlaku.29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page