top of page

🥾 Na co zwrócić uwagę przy kupnie obuwia do trekkingu 🏔️Hej przyjaciele wędrowcy! Jeśli planujecie wyprawę trekkingową i szukacie odpowiedniego obuwia, mam dla was kilka porad.


Odpowiednie buty to kluczowy element zapewniający komfort i bezpieczeństwo podczas długich wędrówek po trudnym terenie.


Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:


1️⃣ Dopasowanie: Wybierz buty, które idealnie pasują do kształtu i wielkości twoich stóp. Pamiętaj, że stopa powinna mieć wystarczającą przestrzeń na swobodne poruszanie się, a jednocześnie but powinien być dobrze dopasowany, aby uniknąć obtarć, chodzi tu o kształt twojej stopy. Sprawdź jak pracuje twoja stopa, jak puchnie podczas chodzenia, niektóre stopy powiększają się nawet o 2 rozmiary przy trekkingach długo dystansowych.

Pamiętaj o tym, że poza stopą w bucie musisz zmieścić jedną a nawet dwie pary skarpet na raz.


2️⃣ Wodoodporność i oddychalność: Pogoda może  być kapryśna, zwróć wiec uwagę na aspekt butów z membraną lub bez. Osobiście preferuje buty z membraną, nosze je zimą, jak również latem. Zastanów się w tym miejscu  czy masz problemy z nadmierną potliwością, jeśli tak, powinnaś, powinieneś pomyśleć o odpowiedniej diecie i lepszym dbaniu o stopy. Na rynku jest sporo kosmetyków, które pomogą Ci pozbyć się ewentualnych problemów z nadmierną potliwością.


3️⃣ Podeszwa: Wybierz buty z dobrą przyczepnością i stabilną podeszwą, która zapewni ci pewność kroków na różnorodnym terenie. Głębokie rowki bieżnika i antypoślizgowe materiały są tu nieocenione. Zwróć uwagę na rodzaj bieżnika pod względem przyklejania się błota do biernika podeszwy, wędrówka w Bieszczadach będzie napewno milsza.


4️⃣ Amortyzacja i wsparcie: Długie wędrówki wymagają butów z odpowiednim wsparciem dla stóp. Upewnij się, że obuwie ma dobrze wyprofilowaną wkładkę i amortyzującą podeszwę, aby zminimalizować zmęczenie stóp i zapobiec kontuzjom. W rym miejscu warto wspomnieć o tym, że buty z czasem tracą swoją amortyzację, wiec te stare schłodzone buty nie zawsze będą idealnym wyborem na długie wędrówki.

5️⃣ Testowanie i przymiarki: Zanim zdecydujesz się na konkretne buty, wypróbuj je na sklepowej trasie z przeszkodami, jeśli to możliwe. Zwróć uwagę na wygodę, dopasowanie i ewentualne punkty tarcia.


Nie zapomnij również o odpowiedniej pielęgnacji butów trekkingowych. Regularne czyszczenie, impregnacja i konserwacja przedłużą żywotność obuwia i zapewnią ci długotrwałą wygodę podczas wędrówek oraz prawidłową oddychalność.


Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące odpowiedniego obuwia trekkingowego, chętnie na nie odpowiem! Bawcie się dobrze podczas swoich przygód i pamiętajcie, że odpowiednie buty to klucz do udanej wyprawy! ⛰️🌲✨


54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page