top of page

OGIEŃ - dlaczego nas fascynuje?

Zaktualizowano: 29 wrz 2022Od zarania dziejów ogień był symbolem życia, siły, energii, przedmiotem kultu i uwielbienia

Udomowienie ognia szacuje się na 700k to miliona lat temu, choć niektóre opracowania przesuwają tą datę nawet na prawie 2mn lat, sięgając aż do czasów królowania homo erectus. Niezaprzeczalnie, jest to największy krok na drodze cywilizacyjnej człowieka. Ogień dawał ciepło, bezpieczeństwo, możliwości obróbki termicznej jedzenia, był podstawą tworzenia się zachowań społecznych, a przede wszystkim umożliwił ekspansję człowieka w rejony zimniejsze, tam gdzie do tej pory warunki były zbyt surowe, aby przetrwać.

Współcześnie ogień, czy też konkretnie ognisko straciło na znaczeniu, ale swoje podstawowe funkcje jak najbardziej spełnia, choć już w dużo mniejszym, ograniczonym praktycznie do warunków outdoorowo-turystycznych zakresie.


Płomień ma jednak wciąż w sobie ogromną magię, nie na darmo był przedmiotem wielu kultów religijnych, w tym również u Słowian w epoce przed-chrześcijańskiej, żeby daleko nie szukać Swaróg - bóg ognia i nieba.

Kiedy siedzimy przy ognisku, wciąż czujemy tę magię ognia, czarodziejską, atawistyczną moc jednoczenia swoim ciepłem, blaskiem i hipnotyzującym tańcem płomieni, tak bardzo pozostającymi w kontraście do ciemności, chłodu i nieznanego, które zaczyna się za naszymi plecami już kilkanaście metrów od ogniska.