top of page

Przygotowania - Sprzęt - Marsz Na Stówkę V edycja 2020 r.


Cześć, opiszemy Ci w skrócie jak przygotować się do marszu. Co roku mamy nowe doświadczenia, nasze umiejętności rosną wykładniczo, chcemy podzielić się z nimi z Tobą, abyś mógł / mogła przekroczyć swoje granice i odkryć z nami nowy świat, świat wolności.

Podzielimy informację na trzy części, pierwsza z nich znajduje się poniżej.


Najważniejsze są stopy i obuwie, to nogi nas niosą na Marszu i one powinny być najbardziej zadbane i dobrane. Jakiegokolwiek obuwia nie wybierzesz, pamiętaj, że musi to być but sprawdzony w bojach, rozchodzony i dobrze znany przez Twoje stopy. To, czy będzie to but trekkingowy, sportowy, biegowy, taktyczny czy jakikolwiek inny, ma drugorzędne znaczenie. Tak samo, jeśli chodzi o membranę, wszystko będzie zależeć od warunków pogodowych. Idziemy bez względu na to czy pada, czy nie, więc warto mieć dwie opcje (z i bez gore-tex) w zanadrzu, i zdecydować w przeddzień wydarzenia, jak już prognozy pogody będą wiarygodne :)  Ja osobiście preferuję buty biegowe z duża amortyzacją i bez membrany niezależnie czy pada, czy nie. Pamiętaj, że nawet jeśli zabezpieczysz się przed deszczem/rosą z zewnątrz, to przy temperaturach powyżej 15-20 s. C buty z membraną ugotują Ci stopę w Twoim własnym pocie, więc warto to mieć na uwadze. Z drugiej strony Seba (Niedźwiedź) wszystkie marsze przeszedł w butach za kostkę z membraną, jego stopy pozwalają na taką konfigurację. Standardowo jednak, but bez membrany, nawet całkowicie przemoczony powinien wyschnąć w ciągu 1-2h marszu od ciepła naszego ciała. Niezależnie od Twojego wyboru, pod koniec Marszu Twoja stopa będzie o pół rozmiaru większa, zdecydowanie zalecam buty o poł- lub nawet cały rozmiar większe. Jeśli będą dobrze zasznurowane, nie pozwolą "latać" stopie w bucie. Jeśli chodzi o buty za kostkę, można nawet dobrać 1,5 rozmiaru większy but.


Jeśli o stopach mowa, pamiętaj o obcięciu paznokci, nie za krótko i mniej więcej na około 3 dni przed marszem, pamiętaj też o ogólnym zadbaniu o skórę stopy, jest to bardzo ważna część przygotowań, pomijana przez część uczestników marszu. Nie można też pominąć odpowiedniego doboru skarpetek. Weź to w czym dobrze ci się chodzi/biega/maszeruje, ale pamiętaj, żeby mieć co najmniej 2-3 pary na zmianę na dzień marszu. Generalnie nie zalecam skarpetek bawełnianych (utrzymują wilgoć) i z czystego nylonu (obcierają), moim zdaniem skarpetki z merino, lub połączenia merino i coolmaxu dają najlepsze rezultaty; skarpetki z włókien bambusa też mają swoich zwolenników (Niedźwiedź śmiga tylko w bambusach), podkreślam, że to kwestia bardzo indywidualna, zależna od buta, temperatury, potliwości.


Gehenną