top of page

WSZYSTKO O LODZIE CZ.3

Właściwości Fizyczne Lodu

Woda w stanie stałym czyli nasz magiczny lód.

Gdy na jeziorach pojawia się lód, wyjmujemy z szafy łyżwy i ruszamy łapać chwilę, zanim jednak zrobimy krok na przód powinniśmy zorientować się w terenie, sprawdzić i ocenić jakość lodu, jego właściwości fizyczne. Warto też zaplanować, gdzie będziemy uprawiać nasz ulubiony lodowy sport, jak daleko od brzegu będziemy przebywać, czy w zasięgu oka znajdują się inni ludzie.

Pamiętaj, aby nigdy nie wchodzić na lód samemu, zawsze powinieneś mieć towarzysza wyprawy. Oczywiście zachowując bezpieczną odległość od siebie.

Warto też posiadać przy sobie między innymi, (opiszemy temat głębiej w kolejnych częściach bloga "Wszystko o Lodzie") gwizdek oraz kolce do wychodzenia z wody na lód. Jest to wasz jedyny ratunek, gdy lód załamie się pod Wami.


WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE LODU

W temperaturze -10'C waga wody słodkiej wynosi 0,92kg/l. Waga wącha się minimalnie wraz ze zmianami temperatury. (powyższy przykład tyczy się czystego śniegu, bez bąbelków powietrza)

Ciężar wody w stanie ciekłym wynosi 1kg/l więc łatwo wyliczyć, że około 8% lodu będzie wystawać ponad powierzchnię wody.


Grubość lodu (cm)

Lód wystaje ponad powierzchnię wody (cm)

20

1,6

40

3,2

60

4,8

80

6,4

Lód, a mianowicie gęstość lodu, w temperaturze powietrza powyżej -15'C zaczyna się zmniejszać powodując pękanie lodu z ogromnym hukiem. Jest to ciekawe doświadczenie, które możecie doświadczyć wybierając się nad jezioro w czasie, kiedy występuje temperatura poniżej -15'C.32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page