top of page

Wyprawy Bagienne, czyli co w szuwarach piszczy - część1.

Zaktualizowano: 23 lut 2023


Bagna, moczary, rzeki i okalające jeziora szuwary i trzcinowiska. Tereny bagienne kojarzą Ci się z pewnością z miejscem niedostępnym, gdzie panuje wszechobecny bagienny smród. Wszystko jest oblepione błotem i żabim skrzekiem?


Nie, nie, wszystko nie tak!!!


Bagna, moczary, tereny okalające rzeki i jeziora to przepiękne miejsca pełne dzikich zwierząt, wyjątkowych roślin. Miejsca te są skryte i bezludne, niedostępne i dzikie.

Swym urokiem, zachwycają.


Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że jesteś pośrodku niedostępnego dzikiego bagna. Do twych uszu docierają dźwięki ptaków. Owady bzycząc, zbierają nektar z wyjątkowo pięknych kwiatów, których nie spotkasz nigdzie indziej. Zapachy kwitnących roślin wabią cię, omiatając twoje nozdrza, powodując szybsze bicie serca. Jesteś w euforii, świat, w którym się właśnie znalazłaś, znalazłeś, jest pokarmem dla twej duszy. Dźwięki, zapachy to nie wszystko, otwórz usta i powoli wciągaj powietrze, poczujesz słodycz, którą niesie z sobą wiatr.

Teraz gdy już wiesz jaką magię mają tereny bagienne, z pewnością chcesz zaplanować jakąś wyprawę. Chcesz, a nawet pragniesz zanurzyć się w magii tego prawdziwego świata, który nas otacza. Zanim jednak się za to zabierzesz, powinnaś, powinieneś, zebrać trochę informacji. Wyprawa na bagna może okazać się niebezpieczna, może też być niezgodna z prawem.

Gdzie tworzą się bagniska?

Najlepiej, jeśli znów zamkniesz oczy i przeniesiesz się wysoko w chmury. Latasz jak ptak, obserwując lasy, jeziora. Wszechobecne wijące się rzeki, które niczym tętnice przepięknego ciała, karmią swym życiodajnym eliksirem, przepiękne tereny niczym nieskażone. Widzisz również piękne wzniosy w terenie, pagórki, doliny. Latasz beztrosko, obserwując w spowolnionym tempie cały swój świat.

Zieleń zachwyca twoje oko. Zieleń a w niej połyskujące niczym łuski rybie w stawie. Bagna, rozlewiska, to one piękne i skryte. Jeziora w świetle słonecznym, grają z wiatrem w energiczną grę.


Gdy zniżysz się do ziemi, twym oczom ukazują się zagłębienia, fałdki. Mikroskopijne w skali wszechświata niedoskonałości, to w nich znajdziesz piękno tego świata.


Rozróżniamy, klasyfikujemy bagna i torfowiska:

Ombrogeniczne – zasila je woda opadowa, można je spotkać w dolinach oraz obszarach wydmowych. Topogeniczne – zasilają je wody podziemne. Soligeniczne – występują w miejscach wypływu wód podziemnych powstającychprzy krawędziach dolin oraz u podnóży stoków. Fluwiogeniczne – występują wzdłuż cieków wodnych.


Obszary bagienne dzieli się na:

trzęsawiska – tereny nasycane wodą w sposób stały, mokradła stałe – tereny nasycane wodą w sposób stały, niewysychające całkowicie. mokradła okresowe – poziom wody w suchych porach roku ulega tu obniżeniu.


Planowanie swojej wyprawy zaczęłaś, zacząłeś od zagłębienia się w oparach niesamowitości, czas wybrać teren miejsce, do którego się udasz ze swoimi przyjaciółmi.


Przepisy prawa na bagnach

Patrząc na mapę, możesz dostrzec oznaczone bagniska znajdujące się na terenach, parków krajobrazowych, rezerwatów i puszczy. Te tereny możesz zwiedzać, korzystając z przygotowanych przez nadleśnictwa ścieżki dydaktyczne. Specjalnie przygotowane trasy, oprowadzą cię po najciekawszych miejscach, tłumacząc, jakie rośliny, ptaki i zwierzęta żerują na danym obszarze. Na tych terenach nie schodź z wyznaczonych ścieżek, ponieważ będzie się to wiązać z mandatem. W końcu nie o mandat tu chodzi, tylko o twoje sumienie i zachowanie dobrego smaku. Leave No Traces powinno obowiązywać nie tylko podczas spania w terenie, ale też podczas przemieszczania się i zwiedzania terenów naturalnych.

Co sprawdzić przed wejściem w dany teren:

Czy na danym obszarze nie żerują zwierzęta objęte ochroną.

Czy w danym rejonie nie ma okresu lęgowego ptaków.

Powinniśmy sprawdzić również, czy w danym obszarze nie występują rośliny objęte ochroną. Gdy mamy czyste sumienie, zakładamy kalosze i w drogę.


Pewnie chcesz, abym zapodał tu kilka miejscówek, które warto odwiedzić?

Tego nie chcę robić z kilku powodów, jednym z nich jest to, że zepsułbym Ci zabawę z planowaniem wyprawy. Pamiętaj, że planowanie, jak również sama podróż do miejsca rozpoczęcia Twojej przygody jest wisienką na torcie każdej wyprawy.

Kolejną rzeczą jest to, że czym mniej sugestii, tym bardziej rozproszą się ślady naszej wspólnej obecności w danym miejscu.

Teraz mała reklama: jeśli chcesz to osobiście, pokaże Ci najpiękniejsze miejsca w naszych lasach. Zobacz, co kryje miejsce oddalone o 10 km od centrum Warszawy.W kolejnym artykule:
  • planowanie, szkic wyprawy

  • koszty wyprawy weekendowej

  • samemu czy z przyjaciółmi

  • bezpieczeństwo, jak zachować się, gdy wpadniemy w tarapaty.

112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page