Po co są szkolenia survivalowe?

March 20, 2017

 

Często słyszę pytanie: "Po co mi szkolenie survivalowe?" Są setki odpowiedzi na to pytanie. Ale do sedna - zacznijmy trochę z innej strony. Znajomi, którzy przychodzą do mnie w odwiedziny  pytają
"po co ci lina wspinaczkowa w domu?" Odpowiadam, że jeśli wybuchnie pożar w bloku, w którym mieszkam, nie będzie możliwości innej ucieczki niż okno, to będę wstanie spuścić rodzinę na linie wprost w ręce strażaków.  

Opisywałem już w innym artykule sytuację skakania z okna przez ludzi podczas pożaru w bloku mieszkalnym. 

Sytuacji awaryjnych w których możemy się znaleźć są tysiące. Jak wykazują badania naukowe ludzie działają na wyparciu, to znaczy nie dopuszczają do siebie myśli, że coś złego może się im przydarzyć.

Ludzie sądzą, że wypadki samochodowe, pożary, kradzieże, pobicia, porwania czy inne sytuacje nieprzewidziane dotyczą tylko innych osób, poza nimi samymi. Jak najbardziej jest to błędne myślenie, prawda?.  

 

Wiemy już, że sytuacja awaryjna może przydarzyć się również nam, ale zapytacie "Po co mi szkolenie survivalowe?" przecież jak będę miał wypadek samochodowy to na co mi się przyda umiejętność rozpalania ognia?. Dotarliśmy do punktu postrzegania szkoleń survivalowych jako zabawy w lesie i znów spotykamy się z błędnym stereotypowym myśleniem. Czytając oferty firm survivalowych  widzimy, że oferują między innymi podstawy  pierwszej pomocy, psychologie przetrwania .....

Wiemy już, że podczas szkoleń nauczymy się inaczej postrzegać sytuacje awaryjne.

 

Aby rozruszać waszą wyobraźnię nakręciliśmy z Maciejem krótki film pokazujący dwie odmienne sytuacje. Film pokazuje osobę, która nie ma pojęcia jak się zachować podczas sytuacji awaryjnej oraz osobę przygotowaną na nieprzewidziane zdarzenia. Film traktujcie z przymrużeniem oka ;)

 

Miłego oglądania ;)

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty