top of page

Papierowa Mapa Topograficzna To Nie Przeżytek

“Postanowiłem wrócić do miejsca, w którym w dzieciństwie spędzałem wakacje i z którym mam wiele fantastycznych wspomnień. Niestety niektóre, wtedy nie ważne, dane zatarły się w mojej głowie. Na miejscu niezbędna okazała się mapa, wziąłem więc smartphone i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie ma tam zasięgu i internetowa mapa Google w niczym mi nie pomoże.


Chcecie wiedzieć co zrobiłem podczas kolejnych odwiedzin tej zabitej dechami miejscowości?”


Przeszukałem wiele księgarni, odwiedziłem chyba wszystkie fora tematyczne o mapach topograficznych, jedyne informacje na jakie się natknąłem to mapy topograficzne a bardziej zdjęcia map w dużej rozdzielczości gotowe do wydruku, i tu pojawiło się kilka kolejnych problemów. Pierwszym z nich było to, iż obszar, którego szukałem był dostępny ale na kilku skanach co wymagało ode mnie obróbki map w programie graficznym, kolejnym problemem było to, że mapy nie trzymały po wydrukowaniu swojej skali i ostatni chyba najbardziej istotny problem to to, że mapy, które można znaleźć w internecie są to mapy z czasów powojennych, nie muszę tłumaczyć nikomu, że trochę od 44r. zmieniło się w terenie.Z pomocą przyszedł mi portal “Geoportal krajowy” jeśli ktoś nie zna zapraszam na stronę http://www.geoportal.gov.pl, nie będę tu opisywać co i jak z tym portalem, ponieważ to temat na inny artykuł.Jak zdobyć Mapę Topograficzną wybranego przez siebie terenu?

  1. Zarejestruj się jako nowy użytkownik

  2. Wybierz rodzaj mapy jaki cię interesuje oraz jej skalę, dla moich potrzeb wystarczy mapa 1:25 000 Analogowa

  1. Kolejnym krokiem jest wybór układu współrzędnych: 1965

  2. I tu zaczyna się zabawa, ja osobiście preferuje wyznaczać obszar ręcznie czyli wybieram “Narysuj obszar lub…”


  1. Za pomocą kursora rollera i menu znajdującym się po prawej stronie okna, zaznaczamy interesujący nas obszar:

  1. Jeśli nasz obszar jest już wybrany, klikamy “Sprawdź dostępność”

  2. Teraz zostaje nam tylko kliknąć koszyk i sfinalizować zakup naszej papierowej mapy topograficznej.


Jeden arkusz metr na metr w 1:25 000 mapy, kosztuje 8PLN więc doliczając koszt przesyłki nie ma tragedii prawda? W moim przypadku czas oczekiwania na mapę to 3 dni robocze, Ponieważ Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej jest mi po drodzę ;) mapy zawsze odbieram osobiście ;)


Mam nadzieje, że kilka osób skorzysta i przestanie błądzić po omacku ;)

Powodzenia w waszych wędrówkach.. już z mapą ;)


513 wyświetleń0 komentarzy
Post: Blog2_Post
bottom of page