top of page

Papierowa Mapa Topograficzna To Nie Przeżytek

“Postanowiłem wrócić do miejsca, w którym w dzieciństwie spędzałem wakacje i z którym mam wiele fantastycznych wspomnień. Niestety niektóre, wtedy nie ważne, dane zatarły się w mojej głowie. Na miejscu niezbędna okazała się mapa, wziąłem więc smartphone i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie ma tam zasięgu i internetowa mapa Google w niczym mi nie pomoże.


Chcecie wiedzieć co zrobiłem podczas kolejnych odwiedzin tej zabitej dechami miejscowości?”


Przeszukałem wiele księgarni, odwiedziłem chyba wszystkie fora tematyczne o mapach topograficznych, jedyne informacje na jakie się natknąłem to mapy topograficzne a bardziej zdjęcia map w dużej rozdzielczości gotowe do wydruku, i tu pojawiło się kilka kolejnych problemów. Pierwszym z nich było to, iż obszar, którego szukałem był dostępny ale na kilku skanach co wymagało ode mnie obróbki map w programie graficznym, kolejnym problemem było to, że mapy nie trzymały po wydrukowaniu swojej skali i ostatni chyba najbardziej istotny problem to to, że mapy, które można znaleźć w internecie są to mapy z czasów powojennych, nie muszę tłumaczyć nikomu, że trochę od 44r. zmieniło się w terenie.Z pomocą przyszedł mi portal “Geoportal krajowy” jeśli ktoś nie zna zapraszam na stronę http://www.geoportal.gov.pl, nie będę tu opisywać co i jak z tym portalem, ponieważ to temat na inny artykuł.Jak zdobyć Mapę Topograficzną wybranego przez siebie terenu?

  1. Wejdź na stronę https://pzgik.geoportal.gov.pl/imap/

  2. Zarejestruj się jako nowy użytkownik

  3. Wybierz rodzaj mapy jaki cię interesuje oraz jej skalę, dla moich potrzeb wystarczy mapa 1:25 000 Analogowa

  1. Kolejnym krokiem jest wybór układu współrzędnych: 1965

  2. I tu zaczyna się zabawa, ja osobiście preferuje wyznaczać obszar ręcznie czyli wybieram “Narysuj obszar lub…”


  1. Za pomocą kursora rollera i menu znajdującym się po prawej stronie okna, zaznaczamy interesujący nas obszar:

  1. Jeśli nasz obszar jest już wybrany, klikamy “Sprawdź dostępność”

  2. Teraz zostaje nam tylko kliknąć koszyk i sfinalizować zakup naszej papierowej mapy topograficznej.


Jeden arkusz metr na metr w 1:25 000 mapy, kosztuje 8PLN więc doliczając koszt przesyłki nie ma tragedii prawda? W moim przypadku czas oczekiwania na mapę to 3 dni robocze, Ponieważ Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej jest mi po drodzę ;) mapy zawsze odbieram osobiście ;)


Mam nadzieje, że kilka osób skorzysta i przestanie błądzić po omacku ;)

Powodzenia w waszych wędrówkach.. już z mapą ;)


514 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page