top of page

Góry Sowie - Tajemnice Riese (Olbrzym)Cześć, tym razem nasza ekipa w ramach projektu "Śladami II Wojny Światowej" wybrała się w Góry Sowie, gdzie Niemcy podczas II Wojny Światowej budowali podziemny kompleks o kryptonimie Olbrzym (z Niemieckiego Riese)


W wikipedi możemy znaleźć: Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945.


Nadmienię tu, że najprawdopodobniej połowa tuneli nie została do tej chwili odkryta, a te już odkryte i spenetrowane niszczeją i popadają w zapomnienie.


Na początku naszej historyczno-bushcraftowej przygody skierowaliśmy kroki do sztolni w Walimiu.


Walim – Rzeczka

Trzy wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostra, prowadzą do równoległych sztolni oddalonych od siebie o około 45 metrów.

Między nimi usytuowane są duże hale. Długość tuneli kompleksu Rzeczka wynosi 500 metrów (2500 m²; 14 000 m³).


Zwiedzanie sztolni możliwe jest tylko z przewodnikiem, warto posłuchać co ma do powiedzenia i liznąć trochę historii, która dotyczy nas wszystkich.


Wkręceni w klimat wojennych tajemnic ruszyliśmy w kierunku zbocza Małej Sowy. Idąc w na północ dotarliśmy do otwartej niezabezpieczonej sztolni. W internecie możemy znaleźć informację na jej temat wpisując w Google "Kopalnia Srebra "Silberloch"