top of page

Jaką linkę wybrać do naszego EDC (Ekwipunek Dźwigany Codziennie)Dziś zajmiemy się porównaniem kilku klasycznych linek używanych w środowisku Survivalowym i Bushcraftowym. Zacznijmy zatem od znienawidzonej a zarazem kochanej linki:

Używany był podczas II Wojny Światowej przez wojsko amerykańskie jako linka do spadochronu. To właśnie żołnierze tej armii jako pierwsi odkryli setki możliwości wykorzystania linki. Cord 550 wykonany jest z syntetycznych włókien, składa się z siedmiu cienkich linek, luźno wrzuconych w rurkowy oplot. Wytrzymałość linki wynosi około 250 kg obciążenia statycznego dlatego nie zaleca się używać go do asekuracji. Świat Survival’u i Bushcraft’u nadal odkrywa możliwości zastosowania linki. Bransoletka o podwójnym splocie zwanym “Kobra” mieści w sobie około 4m linki, rozbrajając ją na składowe części możemy uzyskać około 28 m sznurka, z którego możemy zrobić awaryjną sieć na ryby, odciągi do plandeki. Zastosowań jest tyle co ludzi i ich potrzeb w danej chwili.


Paracordu używam osobiście jako linki nośnej mojego tarpa, zamontowałem również odciągi o długości półtora metra. Idealnie sprawdza się również jako linka do łuku ogniowego, na którym ćwiczą kursanci podczas szkoleń przetrwania. Paracord znajduje również idealne zastosowanie podczas plecenia awaryjnej sieci na ryby.

Naturalny produkt wykorzystywany w szkółkarstwie do zabezpieczania i owijania brył korzeniowych. Świetnie sprawdza się również w rolnictwie czy przy pakowaniu prezentów. Sznurek wykonany jest z juty, która jest materiałem pochodzenia naturalnego - roślinnego, w 100% ekologicznego i biodegradowalnego. Charakteryzuje się wytrzymałością, a także odpornością na zrywanie i promieniowanie UV. Idealnie sprawdza się również do rozpalania ognia za pomocą krzesiwa czy palonej bawełny. Dzięki temu, że sznurek jest w 100% naturalny, pozostawienie jego części w miejscu obozu bushcraftowego nie narazi leśniczego o zawrót głowy, a i nam będzie milej wrócić do takiego miejsca, gdzie na drzewach nie ma pozostałości po nylonowych sznurkach.

Mocna nić wykonana z włókien lnianych lub konopnych, może być impregnowana woskiem, używana głównie przez szewców, rymarzy i kaletników. Tak jak sznurek jutowy, w 100% jest naturalna, odporna na promieniowanie UV. Idealnie nadaje się do szycia butów jak również szycia skóry. W odróżnieniu od sznurka jutowego, dratwa jest lżejsza i bardziej wytrzymała na przetarcia, dlatego osobiście uważam, że jest to najlepszy sznurek przydatny w Bushcrafcie czy Survivalu.

W analizie odnoszę się do paracordu i bransoletki jaką możemy zawsze mieć przy sobie w EDC, tak aby odzwierciedlić możliwość użycia linki w sytuacji awaryjnej.

Grubość juty i dratwy w zbliżonej grubości do linek znajdujących się w splocie paracordu.

Spójrzcie na dane z przymrużeniem oka ponieważ różnice w budowie czy grubości bądź splocie linek mają znaczenie w jej wytrzymałości na zerwanie.

Jaką linkę wybrać do naszego EDC? do lasu czy na każdą inną wyprawę outdoorową na pewno w moim plecaku znajdzie się przynajmniej czterometrowy odcinek paracordu. Sznurek jutowy umieszczę w mojej puszce z przyrządami do rozpalania ognia. Dratwa jednak zajmie główne miejsce w moim EDC, w wielkości jednej szpuli, (około 100mb) będzie służyć mi do wiązania, budowy, jako nici gdy coś mi się rozpruje itd…...

Mam nadzieje, że odświeżyłem trochę wasze wiadomości i natchnąłem do odejścia od linek nylonowych na rzecz tych naturalnych, ekologicznych.

2045 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page