top of page

Szałas - Alternatywa Dla Namiotu


W dzieciństwie każdy z nas budował szałasy, budowaliśmy domki na drzewie i inne konstrukcje służące jako baza, centrum dowodzenia czy po prostu miejsce gdzie mogliśmy schować się przed światem.

Budowa szałasu była dla nas dzieci czymś wyjątkowym i naturalnym, nikt nie uczył nas budowy, każdy z nas wiedział jak zbudować szkielet szałasu i jak ułożyć poszycie dachu. Instynkt przetrwania zakodowany w genach.


Spanie w szałasie i bliskość natury:


Każdy kto ceni sobie piękno tego świata, świata naturalnego, nieskażonego cywilizacją powinien wrócić do pierwotnych instynktów, zbudować szałas i spędzić w nim noc. Nowe doświadczenia gwarantowane, można również poznać siebie z innej strony ;)


Polecam audycję radiową gdzie w kilku słowach tłumaczę jak zbudować szałas ;)

https://www.polskieradio.pl/10/5372/Artykul/2174925,Klucz-kulturowy-4-sierpnia-godz-1504


Szukaj mnie po 20 minucieRodzaje szałasów:


Szałas szałasowi nie równy, wyróżniamy kilka rodzajów szałasów, każdy z nich ma swoje zadanie i powinien być budowany w zależności od warunków pogodowych czy sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.


Nie będę tu wymieniać poszczególnych nazw, bo i tak nikomu nic one nie powiedzą, ale warto wspomnieć, że nasze schronienie może być jednospadowe lub dwuspadowe. Do budowy możemy użyć znalezionego kawałka plandeki, materiału, możemy użyć powalonego drzewa, korzenia wyrwanego z ziemi (karpy). Jak to już bywa w całym temacie przetrwania ograniczeniem jest tylko nasza pomysłowość.Budowa Szałasu:

Klasyczny szałas (schronienie) wygląda jak na rysunku powyżej, każdy z nas w dzieciństwie pewnie budował tego typu konstrukcję .