top of page

Nocny Spływ Packraftami - Szkolenie WaterTrekking

Zaktualizowano: 29 wrz 2022

Za nami kolejne szkolenie z cyklu WaterTrekking, czyli trekking połączony ze spływem rzeką, przy użyciu Packraftów.

Packraft podświetlony latarkami nocą

Co to jest packraft?

Packraft to ultralekki ponton, przystosowany do spływów rzekami o zróżnicowanym poziomie trudności. Można nimi pływać rzekami z białą wodą (rzeki górskie), jak również rzekami o spokojnym nurcie usianymi wieloma przeszkodami. Packrafty umożliwiają przemieszczanie się drogą wodną z plecakiem, rowerem, a nawet w dwie osoby. Wszystko zależy od rodzaju packrafta i naszej wizji wyprawy.

Cel wyprawy: Szkolenie WaterTrekking Rzeka: Pilica Rodzaj wyprawy: Watertrekking Czas: Jesień Misja: Nocny Spływ Umiejętności:

Czytanie wody, Asekuracja partnera na wodzie, Podstawowe Środki bezpieczeństwa podczas spływu packraftem, Podstawowe elementy, ratownictwa na spływie, Przygotowanie do spływów nocnych w parze, Zaawansowane umiejętności pływania packraftem na rzece, Techniki komunikacji podczas spływu nocnego,


Ludzie przy samochodzie, pakują sprzęt (Packrafty)
Packrafty spakowane, czas ruszyć ku przygodzie

Wyprawa rozpoczęła się w piątek, w miejscowości Maluszyn, jest to mała wieś w województwie łódzkim w powiecie radomszczańskim. Około 2,5 km od głównego nurtu Pilicy znaleźliśmy przyjemny ciepły i w miarę suchy las sosnowy, w którym założyliśmy pierwszy obóz.

Ognisko płonie, a dwóch kursantów omawia szczegóły zająć na kolejny dzień
Przy świetle z ogniska zawsze lepiej planuje się wyprawę

Przy świetle ogniska omówiliśmy, główne założenia wyprawy, ustaliliśmy godzinę startu, nasz cel oraz zasady bezpieczeństwa na wodzie. Wszyscy uczestnicy wyprawy nie pierwszy raz uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez LifeTrip, dlatego mogliśmy od razu przejść do założeń szkolenia, bez omawiania takich elementów survivalu jak psychologia przetrwania, czy rozpalanie ognia, które podczas jesiennych i zimowych wypraw outdoorowych mogą uratować nam życie. Wyobraź sobie sytuację, że jesteś z partnerem wyprawy na wodzie, nieoczekiwanie jeden z Was wpada do niej, temperatura powietrza 3’C wieje wiatr. Hipotermia to kwesta minut, w takiej sytuacji nie można zastanawiać się nad tym, jak rozpalić ogień, czym i gdzie. W sytuacji awaryjnej musimy wiedzieć jak działać i powinno to być zachowanie machinalne, wyuczone i bez zastanowienia.