top of page

SZKOLENIE Warmia 19-21.02.2021 => Śnieżne Jamy

Zaktualizowano: 29 wrz 2022


Ze szkoleniem zimowym na Warmii zdążyliśmy dosłownie w ostatniej chwili :) Już następnego dnia po naszym wyjeździe mocarne objęcia wiosny otuliły kraj a fala odwilży rozlała się po zakątkach lasów i kniei.

Głównym celem szkolenia była nauka budowy śnieżnych schronień i trening elementów asekuracji. Leszy był niezwykle łaskawy i oprócz tego, że swoją dobrotliwością zatrzymał zimę dzień dłużej, to jeszcze obdarzył nas bonusem w postaci pięknej, słonecznej pogody. Wszystko to sprzyjało realizacji naszych założeń, a jak nam się to udało o tym przeczytasz poniżej ;)

Ad rem! Zbiórka w piątek wieczór, po ciężkiej trasie w deszczowo-śniegowej zawierusze. Zakładamy plecaki, sprawnie formujemy szyk i zagłębiamy się w mglisto-mroczne pustkowie, zostawiając szybko za sobą łunę cywilizacji. Bez zbędnych słów, bez niepotrzebnych pytań, każdy jest przygotowany, wszyscy wiedzą jak się zachować; na nasze warmińskie szkolenia nie trafiają żółtodzioby. Wszyscy jesteśmy spragnieni przygody!

Wygodna droga szybko ustępuję zaśnieżonym polom i zdradliwym lasom. Tutaj w jednej chwili możesz iść jak po równym, aby za sekundę zapaść się po kolana w pokrytych białą kołdrą wertepach. Tempo zwalnia widocznie, oddechy stają się ciężkie, sprzęt i kondycja poddane są pierwszej próbie.. to tylko niecałe 5 kilometrów, ale trudne warunki szybko dają nam w kość, a wilgoć nie tylko otula mglistym szalem, ale wdziera się też śniegiem do butów i za kołnierz, jeśli nieopatrznie strząśniesz z gałęzi białą czapę.