
Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas naszych szkoleń survivalowych jest:
„Jakie krzesiwo kupić?”
W sklepach znajdziesz dziesiątki modeli. Część kosztuje kilkanaście złotych, inne ponad 100 zł. Wszystkie wyglądają podobnie, ale w praktyce różnice potrafią być ogromne.
Od 2013 roku podczas szkoleń LifeTrip uczestnicy korzystali z setek różnych krzesiw. Widzieliśmy zarówno markowe modele, jak i najtańsze odpowiedniki kupowane na portalach aukcyjnych. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić je nie w laboratorium, ale w lesie – podczas deszczu, mrozu i wielodniowych wypraw.
Jeżeli mielibyśmy polecić jedno krzesiwo większości osób, wybór od lat pozostaje taki sam.
Nie.
Choć większość modeli wykonana jest z ferrocerium, różnią się:
Dobre krzesiwo powinno bez problemu wytwarzać intensywny strumień gorących iskier nawet po zamoczeniu. To jedna z największych zalet ferrocerium – działa w warunkach, w których zapałki czy zapalniczka mogą zawieść.
To pytanie pojawia się równie często.
Z naszego doświadczenia najlepiej sprawdzają się modele o średnicy około 8 mm.
Dlaczego?
Mniejsze krzesiwa warto traktować jako zapas do zestawu EDC, natomiast bardzo duże modele wybierają głównie osoby intensywnie korzystające z nich w bushcrafcie.
Jeżeli zapytasz instruktorów LifeTrip, jakiego krzesiwa używamy na co dzień, odpowiedź będzie prosta.
Light My Fire.
Nie dlatego, że jest najdroższe.
Nie dlatego, że jest najbardziej reklamowane.
Po prostu od lat działa.
To właśnie ta marka została opracowana na potrzeby szwedzkich sił zbrojnych, a obecne modele nadal słyną z bardzo dobrej jakości wykonania, niezawodności i dużej trwałości. Producent deklaruje nawet około 12 000 użyć dla wybranych modeli.
✅ powtarzalna jakość,
✅ bardzo dobra ilość iskier,
✅ działa po zamoczeniu,
✅ wygodny skrobak,
✅ wysoka trwałość,
✅ dostępność części i akcesoriów.
Po prostu jest to sprzęt, który możemy z czystym sumieniem polecić osobie rozpoczynającej przygodę z survivalem.
To marka bardzo ceniona przez miłośników bushcraftu. Oferuje grubsze pręty ferrocerium oraz estetyczne drewniane uchwyty.
Jeżeli często rozpalasz ogień w terenie i lubisz klasyczny bushcraftowy sprzęt, będzie to bardzo dobry wybór. W niezależnych testach modele Überleben regularnie zajmują czołowe miejsca.
Exotac stawia przede wszystkim na jakość wykonania.
Ich produkty są świetnie zaprojektowane, często wykonane z aluminium i wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak schowki na podpałkę.
To bardzo dobry wybór do zestawów EDC i minimalistycznych kompletów survivalowych, choć zwykle kosztuje więcej niż klasyczne modele.
Jeżeli dysponujesz niewielkim budżetem, Bayite będzie rozsądnym wyborem.
To jedna z najczęściej polecanych marek budżetowych w zagranicznych testach. Krzesiwa są proste, skuteczne i oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Czy działają?
Tak.
Czy każde działa tak samo?
Zdecydowanie nie.
Największym problemem tanich modeli jest brak powtarzalności. Jedno krzesiwo może działać bardzo dobrze, a drugie – mimo identycznego wyglądu – będzie dawało znacznie mniej iskier.
Jeżeli kompletujesz sprzęt, na którym naprawdę chcesz polegać, warto wybrać produkt renomowanego producenta.
Bardzo często słyszymy:
„Moje krzesiwo nie działa.”
W większości przypadków problem nie leży w sprzęcie.
Najczęściej przyczyną jest:
Podczas naszych szkoleń większość osób rozpala pierwszy ogień już po kilku minutach ćwiczeń.
Jeżeli szukasz pierwszego krzesiwa i nie wiesz, na co się zdecydować, wybierz Light My Fire.
To model, który od lat sprawdza się podczas naszych szkoleń survivalowych. Jest niezawodny, trwały i odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych miłośników bushcraftu.
Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze krzesiwo nie rozpali ognia samo. Kluczem jest odpowiednia podpałka i regularna praktyka.
Najlepiej model renomowanej marki, np. Light My Fire, o średnicy około 8 mm.
Tak. To jedna z największych zalet ferrocerium – wystarczy otrzeć pręt i można z niego korzystać.
Nie zawsze. Najważniejsza jest jakość wykonania i powtarzalność. Dobre modele renomowanych producentów zwykle oferują większą trwałość i bardziej przewidywalą pracę niż najtańsze odpowiedniki.
Na końcu artykułu dodałbym sekcję „Sprzęt, którego używamy podczas szkoleń LifeTrip” z krótkimi opisami:
To naturalnie połączy poradnik z Twoim sklepem lub stronami produktowymi i będzie wyglądało jak rekomendacja oparta na praktyce, a nie reklama.
Zapraszamy do naszego Bloga o tematyce survivalu i bushcraftu
©2013 by LifeTrip.pl - Szkoła Survivalu i Bushcraftu.